štvrtok, apríla 26, 2012

Žena v černém


Kniha: Žena v černém
Autor: Susan Hill
Vydavateľstvo: Metafora, 2012
Počet strán: 144

Anotácia: Pyšný a osamělý Dům u Úhořího močálu vévodí slaným, větrem bičovaným mokřinám, přes něž vede cesta po hrázi s nezvyklým názvem Devět životů. Mladý londýnský právník Arthur Kipps, který je vyslán na pohřeb jediné obyvatelky domu, však netuší, jaká tragická tajemství se za zavřenými okenicemi skrývají.

Teprve když zahlédne vyzáblou mladou ženu, od hlavy k patě oděnou v černém, začne se ho zmocňovat plíživý pocit nejistoty, který ještě posilují podivné poznámky místních obyvatel a neochota mu cokoli bližšího sdělit. Kdo je ona tajemná dáma a co má společného s hrůznými událostmi, které se ve zdech opuštěného sídla a kolem něj odehrály - či snad odehrávají dodnes? To nejlepší, co bychom mohli očekávat do viktoriánského románu, překvapivě nalezneme v příběhu soudobé moderní autorky.

Sugestivní atmosféru prastarých anglických sídel, zlověstných opuštěných slatin, hřbitovů a všudypřítomné mlhy, lidské zoufalství a vášně sahající až za hrob, to všechno vás vtáhne do sebe - jako náruč bezedných močálů, která sevře a nepustí. Ale při rozsvícené lampě a se sklenkou něčeho dobrého je přece příjemné se trochu bát, co říkáte?

• • •


Arthur Kipps je právnik. Po smrti samotárskej starej dámy Alice Drablowej je poverený ísť do jej domu a prehľadať jej dôležité papiere. Lenže keď príde do malého mestečka, v ktorom Alice bývala, obyvatelia sa správajú ku Arthurovi podivne, a nechcú, aby šiel do jej domu a triedil jej papiere. Čo sa za tým skrýva ? A prečo začne Arthur výdať záhadnú Ženu v čiernom, ktorú nikto iný nevidí ? Arthur sa to snaží zistiť, ale nikdy v meste mu to nechce povedať. On sa však nevzdáva. Ani po tých všetkých desivých udalostiach, ktoré sa mu prihodili...

Priznám sa, že som ešte žiadny majstrovský horor, pri ktorom by som sa naozaj bála, nečítala. Áno, tiež som nečítala veľa hororov, pričom ich mám rada, ale to skôr filmové než knižné, pri väčšine knižných hororov sa nedokážem vžiť do knihy, vážne neviem čím to bude. A tak sa vlastne ani nebojím. Pri tejto knihe sa mi ale stalo toto: Pri strašidelných scénach som sa bála, nie veľmi, ale bála. Bohužiaľ, autorka to miestami tak naťahovala, že som sa báť aj v tej temnej atmosfére prestala. V knihe som takisto očakávala viac strašidelných scén, aké sú u hororov bežné, ale zas tak veľa ich tam nebolo. Čo bola veľká škoda. Toto vlastne ani nie je nejaký veľký horor na spôsob Stephena Kinga, ale je to rozhodne príjemné čítanie.

Hlavný hrdina Arthur mi prišiel veľmi sympatický. Nevšímal si ľudí, nepočúval ich, že má prestať. Stále na svojej práci pracoval a stále hľadal pravdu, aj potom, čo sa mu stalo veľa divných, hrozných vecí. Na to, že bol vtedy veľmi mladý, bol odvážny. Ja by som už na jeho mieste dávno zdupkala preč

Čo je hlavné a čo sa mi najviac páčilo na knihe bol koniec. Človek by si blízko pred koncom pomyslel, že toto je jeden z mála hororov, ktorý skončia dobre. Oh, kdeže ! V tejto knihe je ten správny koniec, ktorý sa mi veľmi páči. Nie úplne tragický, ale už len tá predstava, že by sa to stalo, je hrozná. A dobre, aj keď som možno niečo také podobné na konci očakávala, bolo to napísané kvalitne a strašidelne, zimomriavky mi behali po tele. Keby bola taká skvelá celá kniha, odomňa by určite dostala väčšie hodnotenie.

Perlička na koniec - podľa knižnej predlohy je natočený aj film, ktorý mal premiéru vo februári tohto roka. Hlavnú úlohu Arthura Kippsa hrá známy herec Daniel Radcliffe, známy hlavne kvôli Harrymu Potterovi.

Celkovo knihu hodnotím 3 hviezdičkami.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára