nedeľa, apríla 01, 2012

Stefanove denníky - Túžba po krvi

Kniha: Túžba po krvi
Autor: Julie Plec, Kevin Williamson, L.J.Smith
Séria: Stefanove denníky, 2/6
Vydavateľstvo: Fragment, 2011
Počet strán: 216

Anotácia: Stefan a Damon sú teraz upíri a musia sa vyrovnať následkami svojho osudu. Mystic Fall´s už nie je pre nich bezpečným miestom. Aby unikli lovcom upírov, rozhodli sa uniknúť do New Orleans.
Damon stále smúti nad stratou Katherin, ale New Orleans ponúka množstvo neodolateľných pokušení. Stefan sa zamiluje do dievčaťa a jeho vôľa odolať túžbe po krvi je vystavená ťažkej skúške. Stretne skupinu upírov, ktorí ho naučia, ako prežiť a nezabíjať pri tom ľudí. Damon ide vlastnou cestou, čo mu však prinesie problémy. Zajme ho sadistický lovec upírov. Stefan vie, že musí svojho brata zachrániť. Bude musieť obetovať svoju novú lásku, aby pomohol Damonovi?

• • •

Zo Stefana a Damona sa stali upíri. Ich otec je mŕtvy, zabil ho Stefan čírou náhodou. Keď sú nútení opustiť mesto, majú namierené do New Orleans, kde sa ich cesty aj rozdelia. Damon je totižto na Stefana stále nahnevaný, dokonca ho nenávidí za to, že ho nechal napiť sa ľudskej krvi, a tak sa z neho stal upír. A keďže Katherine nie je živá, nie je zmysel byť upírom. Aspoň podľa Damona. Stefan si to užíva. Užíva si, že zabíja ľudí. Čoskoro Stefan v meste stretne nových upírov...a to môže byť problém... Damon sa ale do poriadneho problému dostane a keď sa to dozvie Stefan, bude mu chcieť pomôcť.

Druhé pokračovanie Stefanových denníkov si udržalo prinajmenšom takú úroveň, akú mal predchádzajúci diel. Nemôžem povedať, že sa mi páčil viac, alebo menej. Je tu niečo, čo sa mi páčilo viac, ale aj niečo, čo sa mi jednoducho nepáčilo. To, že sa kniha odohráva niekedy v roku 1864, čiže v minulosti, ja osobne by som to ani nepostrehla, ak by v knihe neboli napísané roky, a nepripomenúvali mi to, keďže ten "historický" štýl, ktorý mala kniha Zrodenie (prvá časť), a ktorý sa mi tak veľmi páčil mi tu chýbal. Asi je to tým, že kniha sa neodohrávala v malom mestečku, ktorý bol skôr vidiek, boli tam kone, každý každého poznal, neviem. Viem však to, že prvý diel sa mi štýlom písania páčil oveľa viacej.

Čo však musím pochváliť, bol vývoj postáv. Stefan a Damon sa od prvého dielu zmenili. Poslušný Stefan, ktorý urobil vždy to, čo mu otec prikázal, sa v knihe odviazal. Áno, je upír. Niektorí upíri sú najprv vystrašení, tak ako Damon. Rebelský syn Guiseppeho Salvatoreho upírom byť nechcel. Zato svojho brata nenávidel, (čo je teraz v knihe celkom divné, keďže v seriáli to je naopak :D). Postupom knihy sa obidvaja bratia menia. Fanúšiovia seriálového Damona, bad-boya, si hlavne v druhej polke knihy prídu na svoje.

Celkom ma prekvapilo, že hoci je knižka písaná tvorcami seriálu, našli sa tam odlišnosti. Lexi, upírka, s ktorou sa stretol Stefan - Stefan sa s ňou v knihe stretol úplne za iných okolností a nie o samote, ako v seriáli. Prišlo mi to teda také divné. Človek by si myslel, že tvorcovia nechajú úplne rovnaké scény v knihe a seriáli, ale kdeže.

Keď si to tak zhrniem, kniha sa v podstate točila okolo jednej hlavnej udalosti - okolo Damona a cirkusu. Čo by nás ani nemalo prekvapovať, keďže knižka je tenučká, ale tvorcovia to mohli viac rozvinúť, určite by sa tam niečo našlo.

Tí, ktorí čítali prvý diel a páčil sa im, majú radi seriál, budú s knihou určite spokojní. Ja dávam knižke 3 hviezdičky, takisto ako prvému dielu, keďže nemôžem povedať, ktorý bol lepší a ktorý horší. Ja len dúfam, že tretí diel bude mať väčšiu úroveň.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Fragment. Knihu si môžete objednať TU.

1 komentár:

  1. Zatiaľ som čítala len prvý diel a k druhému sa neviem dostať, ale už sa naň veľmi teším.

    OdpovedaťOdstrániť