pondelok, marca 05, 2012

Stefanove denníky - Zrodenie

Kniha: Zrodenie
Autor: Julie Plec, Kevin Williamson, L.J.Smith
Séria: Stefanove denníky, 1/6
Vydavateľstvo: Fragment, 2011
Počet strán: 247

Anotácia: Ľúbostný trojuholník, ktorý pretrvá večnosť…
Ako sa to všetko začalo…
Píše sa rok 1864 a v Amerike zúri vojna Severu proti Juhu. Sedemnásťročný Stefan Salvatore však zvádza vlastný boj. Je zasnúbený s dievčaťom, ktoré nemiluje, a zaľúbi sa do záhadnej Katherine. Je to zvodná krásavica, no má jedno temné tajomstvo…
Stefanove denníky vychádzajú z populárneho televízneho seriálu, ktorý inšpirovala séria románových bestsellerov. Odhaľujú, čo sa v skutočnosti stalo medzi Stefanom, Damonom a Katherine – a ako sa vlastne začal ľúbostný trojuholník Upírskych denníkov.

• • •

Stefanove denníky boli napísané podľa seriálovej predlohy Upírskych denníkov. Dej, ktorý sa v knihe odohráva však nieje základný, s ktorým sa stretávame v každej epizóde seriálu, ale kniha je o tzv. flashbackoch, návratov do minulosti. Akurát, že tu sme v minulosti stále.

Stefan by sa mal zasnúbiť s dievčaťom menom Rosalyn a potom si ju vziať, ako sa už jeho otec a Rosalynina rodina dohodli. Stefan ale Rosalyn nemiluje. Chce sa ju však naučiť milovať, pokiaľ...pokiaľ do mesta nepríde záhadná sirota Katherine so svojou slúžkou Emily a nebýva v kočiarni ich domu. Stefan sa do Katherine zaľúbil, ale postupne zisťuje, že Katherine nie je obyčajné dievča, ktorej rodičia zahynuli pri požiari...

Kniha je písaná z pohľadu Stefana. Stretaváme sa tak z jeho pocitmi, minulosťou.. Alebo jednucho len s jeho životom, pokiaľ UD nepozeráte alebo nečítate. Ako v knihách Upírske denníky si píše denník Elena, tak si tu píše denník Stefan. Musím povedať, že Stefan nie je postava, ktorá by mi sadla, či už úplne, alebo nie tak veľmi. Stefan mi jednoducho nesadol vôbec. Odkedy stretol Katherine (a že je to hneď po necelých 10 stranách...) mi začal liezť krkom. Správal sa hrozne čudne, neustále menil názory. Zato Damon... Toho som si veľmi obľúbila. Nie tak veľmi, ako v seriáli, ale dosť na to, aby som si myslela, že Julie a Kevin spravili chybu, že knihu nenapísali z pohľadu Damona. Mohli to byť kľudne Damonove denníky a mne by to nevadilo. A to nie je preto, že Damona mám jednoducho rada, radšej než Stefana. Stefan je jednoducho postava, ktorá lezie nejednému čitateľovi krkom. Je však pravda, že v ďalších kníhách bude Stefan ten "zlý" Rozparovač, tak sa to snáď zlepší. A som na to rozhodne zvedavá.

Čítala som veľa recenzií, kde bolo napísané "tím, čo pozerajú seriál, kniha nič nové nedá". Ja s tým až tak nesúhlasím. Síce v knihe nie je nič, čo by ste potrebovali vedieť, a v seriáli sa to nedozviete. Je tam však dosť bonusových scén, čo sa ako stalo, alebo u úplne nepodstatných vecí a postáv sa odhalia nečakané zvraty. A napríklad, tí, čo pozeráte seriál, pamätáte si na Pearl a Annu ? Neviem, či to v seriáli bolo spomínané, ale nemyslím si, že hej. Tu sa dozviete, ako sa s Katherine spoznali, zatiaľ čo v seriáli nie.

Celkovo sa kniha čítala príjemne, bola písaná takým tým historickým štýlom, ktorý mám rada. Ak opomeniem Stefana, bola to dobrá oddychovka (a predsa len, Stefan nemusí liezť krkom každému, mne liezol aj v seriáli, takže (fanúšikovia Stefana), nevšímajte si ma ;)). 

Knihe dávam priemerné hodnotenie 3 hviezdičky.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Fragment. Knihu si môžete objednať TU.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára