sobota, marca 02, 2013

Recenzia: Draki


Kniha: Draki
Autor: Sophie Jordan
Séria: Draki, 1/3
Vydavateľstvo: CooBoo, 2012
Počet strán: 320

Anotácia: Život šestnásťročnej Jacindy, jej dvojčaťa Tamry a ich matky je dobrodružný a veľmi nebezpečný – patria totiž k svorke zvláštnych tvorov, nazývajúcich sa "draki", ktorá má s neobyčajnou Jacindou svoje plány... Jej matka sa ju rozhodne ochrániť a tak sa celá rodina presťahuje do púšte. Jacinda si veľmi ťažko zvyká na nové prostredie a na nových spolužiakov. Bojuje so svojou túžbou po lietaní a tiež s vlastným telom, pretože sa v kritických okamihoch mení na draki. V škole si okamžite všimne tajomného Willa, ktorý ju neuveriteľne priťahuje. Will však skrýva nejedno tajomstvo, okrem iných aj to, že patrí do klanu lovcov draki...
Prečítajte si fantastický príbeh plný napätia, túžby po slobode, vášne a lásky!

• • •

Kniha Draki ma na prvý pohľad zaujala a to najmä vďaka svojmu námetu. Ľudia meniaci sa na drakov a naopak ? Prečo nie ? Spočiatku to môže vyznieť celkom blbo, avšak ak si autorka poradí s ich svetom... A aj poradila, svet draki sa mi na knihe páčil najviac.


Draki nie sú obyčajní draci, na akých sme zvyknutí. Okrem toho, že sa premieňajú na ľudí, tak vo svojej draki podobe nie sú úplnými drakmi. Sú to len potomkovia drakov, s celkom iným svetom, výzorom a schopnosťami. Čerpajú silu zo zeme alebo z drahokamov - čo je fakt zaujímavá myšlienka. Zo začiatku som si ale nevedela draki predstaviť, neviem, či to mala na svedomí autorka alebo preklad, ale popis premeny a celkového výzoru mi prišiel nereálny. Našťastie som neskôr dostala akú-takú predstavu, ako asi draki vyzerajú.

Hlavná hrdinka Jacinda nevedela, čo chce. Neustále menila názory a akokoľvek mi bola na začiatku knihy sympatická, tak potom pre mňa prestala byť zaujímavá. Takisto sa neustále ľutovala a obviňovala, čo raz neznášam. Samozrejme, nie každá postava vám padne do oka, avšak hlavná postava by si vás mala aspoň trochu získať. Zvlášť, ak je to rozprávané z jej pohľadu. Tá ma na knihu vždy veľký vplyv (viď Krásni a mŕtvi, Twilight,...).
Will mi prišiel rozhodne sympatickejší, celkom som si ho obľúbila, aj keď to pre mňa nieje žiadny ďalší veľký crush.
Niektoré z vedľajších postáv som si obľúbila, a to najmä Tamru a Xandera. Sestru Jacindy, Tamru, som chápala a Xander bol pre mňa taký skvelý záporak, ktorý robil knihu zaujímavejšou.

Začiatok knihy nie je vôbec nudný - nie sú tam žiadne zdĺhavé opisy. Hneď ako som knihu začala čítať na mňa o pár strán čakala akcia. A že to bola super akcia ! Po nej nasledoval celkom prekvapivý zvrat. Myslela som si, že ak to bude pokračovať tak celú knihu, mám sa na čo tešiť. No ostala som sklamaná. Stred knihy bol dosť... nezáživný. Nudný. Pre mňa sa tam skoro nič nedialo, a aj keď sa niečo dialo, tak som mala pocit, že sa to len dookola opakuje. Jacinda si v mysli niečo neustále argumentovala a neskôr na to argumentovala pravý opak. Nebola tam skoro žiadna akcia, vzťah Jacindy a Willa mi prišiel nezaujímavý - proste ďalší tuctový zakázaný románik. Kebyže autorka nepíše tak čitateľne tak by som to možno ani neprelúskala. Koniec našťastie zase nabral grády. Napätie sa stupňovalo a aj kniha skončila otvorene a prekvapivo, čo len núti čitateľa prečítať si pokračovanie.

Kniha bola dobrá, autorka písala pekne, hoci jej štýl vám nijak v pamäti neutkvie. Škoda toho stredu knihy a hlavnej hrdinky. Začiatok a koniec bol dobrý, takisto ako aj svet draki. Kebyže sú tam namiesto drakov vlkolaci, tak by to bola ďalšia tuctová obyčajná paranormálna knižka, avšak takto autorka urobila knižku jedinečnú. Celkovo to bola taká milá oddychová rozprávočka. Knihe udeľujem 3 hviezdičky.

Za recenzný výtlačok ďakujem spoločnosti Albatros Media. Knihu si môžete objednať TU

1 komentár:

  1. Mne sa páčila trochu viac, zaujímavá séria a štýl autorky mi sedí. Keď vo mne vie vyvolať také množstvo pocitov, tak má moje uznanie 8D

    OdpovedaťOdstrániť