nedeľa, februára 10, 2013

Recenzia: Delírium


Kniha: Delírium
Autor: Lauren Oliver
Séria: Delírium, 1/3
Vydavateľstvo: CooBoo, 2012
Počet strán: 360

Anotácia: Láska je nákaza, príčina vážnej choroby, ktorou sa nesmieme nakaziť. Lena, hlavná hrdinka úvodnej časti trilógie s názvom Delírium, si užíva „posledné“ leto pred svojimi osemnástymi narodeninami. To by nebolo nič neobvyklé, avšak pre ňu to znamená zásadnú zmenu. Deň, kedy podstúpi zákrok, ktorý ju má uchrániť pred nakazením deliria amor nervosou – tá znemožňuje jasne myslieť a oslabuje schopnosť robiť správne úsudky. Presne určená budúcnosť, manžel, práca – nalinkovaný život bez bolesti, na ktorý sa roky predtým tešila. No len dovtedy, kým nestretne Alexa. Ten otočí jej život naruby a Lena si uvedomí, že všetko, čo ju doposiaľ obklopovalo, bolo len dômyselnou spleťou lží…

• • •

Na svete je v tejto dobe množstvo dystópii. Či už sú to dystópie odohrávajúce sa na nejakej kozmickej lodi, so zvrátenou hrou, alebo vírusom. V dnešnej dobe je tento žáner veľmi populárny a aj preto sa veľa autorov snaží napísať nejakú tú knihu z budúcnosti. No nie vždy sa im to vydarí. Väčšinou sú to len lacné kopiráky nejakých hitoviek ako Hry o život, Divergencia a podobne. Kniha Delírium taká ale určite nieje.

Na túto knihu som si brúsila zuby ešte pred dvoma rokmi, keď bola len v angličtine. Preto som veľmi rada, že sa knihu rozhodli vydať aj na Slovensku. Kniha rozpráva príbeh Leny, ktorá žije vo svete bez lásky. Vo svete, kde sa láska považuje za chorobu a treba sa proti nej v osemnástke "očkovať". Už len ten nápad je veľmi zaujímavý a geniálny. Veď koho by napadlo napísať knihu z budúcností o láske ako chorobe ?Autorka Lauren Oliver dostala tento nápad a vznikla z toho séria. Aká je teda prvá kniha, Delírium ?

Lena je obyčajné 17 ročné dievča, ktoré sa na svoj zákrok teší. Nedočkavo odpočítava dni do zákroku, keď ju zbavia hocijakej šance nakaziť sa Amor Delíria Nervosou. Teda až dovtedy, kým sa nezamiluje. Lena je obyčajná hrdinka, zo začiatku sa mi zdala príliš nevýrazná, utiahnutá a nudná. No malo to aj svoje dôvody. Neskôr ju postupne vývoj udalostí menil a formoval, viac sa ukazovala jej celá osobnosť, a nakoniec sa ukázalo, že sa z Leny stala silná hrdinka, ktorú som si veľmi obľúbila.

Vzťah hlavnej dvojice bol uveriteľný, krásny a vášnivý. Nedalo sa neobľúbiť si ich. :) Lena s Alexom spolu prežívali krásne momenty a bola radosť čítať o nich.

Lauren Oliver píše nádherne. To som si u nej potvrdila už druhý raz. Prvýkrát som od nej čítala knihu Kým dopadnem, ktorá mala tiež nezvyčajný príbeh, s ktorým by si máloktorý autor poradil tak dobre, ako Lauren. Autorka príbeh Leny rozpráva krásnym jazykom. Je tam síce viac opisov ako v nejakej inej young-adult knihe, ale práve to robí túto knihu ešte výnimočnejšiu. Ak by v knihe neboli také opisy, kniha by bola pre mňa menej zaujímavá. Ja osobne nemám moc rada, ak autor dej naťahuje dlhými opismi, no tu mi to nevadilo, knihe sa to krásne hodilo. A zas toľko veľa opisov tam predsa nebolo. Kniha zahrňovala aj krásny myšlienky a citáty, ktoré Lauren vložila do knihy, a ktoré boli nádherné, a hodné na zamyslenie. Nie každá kniha vám niečo do života dá. Mne Delírium však predsa len niečo dalo. :)

Dystopický svet bol naozaj dobre premyslený a tak ako aj v každej dystópii, aj tú sa neskôr ukázalo, aký je ten svet skazený. Ja som si to nesmierne užívala, pretože Lauren to napísala úžasne a aj zistenie hlavnej hrdinky, že svet nieje taký, aký sa zdal, bolo pre ňu šokujúce odhalenie, čo ju aj menilo, a už sa nesprávala tak, ako predtým.

V knihe veľa akcie nebolo, avšak príbehu to na dokonalosti neubralo. Príbeh sa ani nijak zvlášť nevliekol, opisy ho nebrzdili. Nebolo tam žiadne umelé naťahovanie a napätie sa postupne zvyšovalo, a ako som čítala ďalej a ďalej, bolo čoraz ťažšie sa od knihy odtrhnúť. Koniec bol geniálny, akčný a nečakaný. Kebyže mám po ruke druhý diel, hneď sa do neho pustím.

Knihu Delírium rozhodne odporúčam všetkým milovníkov dobre prepracovaných dystópií a v podstate všetkým, ktorí si chcú prečítať niečo fakt dobré. Udeľujem 5 hviezdičiek.

Za recenzný výtlačok ďakujem spoločnosti Albatros Media. Knihu si môžete objednať TU.

1 komentár:

  1. Pekná recenzia, na knihu sa chystám, len ešte neviem kedy 8D Dystópie ja môžem a hlavne keď majú zvrátený svet 8P

    OdpovedaťOdstrániť