nedeľa, januára 06, 2013

Recenzia: Päťdesiat odtieňov sivej

Kniha: Päťdesiat odtieňov sivej
Autor: E. L. James
Séria: Päťdesiat odtieňov, 1/3
Vydavateľstvo: XYZ, 2012
Počet strán: 608

Anotácia: Strhujúci erotický román o temných túžbach v každom z nás…
Keď sa dvadsaťdvaročná študentka literatúry Anastasia vydáva na pohovor s mladým podnikateľom Christianem Greyom, netuší, že stretne muža, ktorý jej zmení život i hodnoty. Christian je pekný, múdry a… tajomný. Naivná a nevinná Anastasia si začíná uvedomovať, že i napriek jeho ukrývaným tajomstvám ním začína byť úplne posadnutá. Ale ani Christian nie je voči jej kráse, šarmu a charakteru imúnny a pripúšťa, že on po nej tiež túži – avšak za vlastných, špecifických podmienok...

• • •

Autorka knihy, E.L.James spočiatku napísala túto sériu ako fanfiction k Súmraku a uverejňovala ju na internete. Keďže bola na internete celkom populárna, napokon o ňu prejavilo záujem vydavateľstvo a tak sa celá séria vydala. Všetky tri diely boli niekoľko týždňov na prvých priečkach v predajnosti a tak sa stali bestsellerom a hitom, ktorý sa nedávno začal vydávať aj u nás.

Niektorí ľudia túto knihu milujú, niektorí nenávidia. Okolo celkovej série bol a ešte aj je veľký rozruch a ľudia majú protichodné názory. Práve preto som bola na prvú knihu, Päťdesiat odtieňov sivej veľmi zvedavá a nevedela som sa dočkať, až si na ňu spravím svoj vlastný názor. Či sa prikloním k milovníkom knihy, alebo k haterom ? Po prečítaní knihy som sa nepriklonila ani na jednu stranu, som niekde v strede. Prečo ?


Hlavná hrdinka knihy Anastasia nebola len naivná a nevinná, ako sa v anotácii píše, ale hlavne nevedela presadiť svoj názor. Nevedela ho povedať ani nijak inak vyjadriť. Jedine v e-mailoch a iných nepriamých "skutkoch", o ktorých sa Christian dozvedel len náhodou. Navyše sa dala Christianom ľahko zmanipulovať, a jej dôvody prečo je s ním mi prišli absurdné na to, že poriadne mu nevedela povedať ani pravdu.

Christian je úplne iná kapitola. Ani neviem, ako ho mám opísať. Stále neviem, či je to pre mňa len jeden utrápený muž, na ktorom detstvo zanechalo svoje stopy, alebo jeden úplne veľký psychopat. Občas som ho mala rada, dokonca zbožňovala, inokedy mi prišiel nesympatický. No rozhodne je to zaujímavá postava a mala som ho radšej než Anastasiu. Som zvedavá, ako sa jeho postava v ďalších knihách vyvinie a zmení.

Ostatným postavám sa neušlo toľko priestoru, tvorili len pozadie príbehu. To je ale pochopiteľné, keďže najviac priestoru dostala hlavná dvojica a kniha je žánru erotica... veď viete, na čo narážam. :D Mne to teda nevadilo, aj keď dúfam, že v ďalšej knihe nejaké postavy dostanú viac priestoru.

A čo podobnosť s Twilightom?
Oh, jasné, že to musí mať nejakú podobnosť s Twilightom. Veď je to fanfiction k tomu ! Ja som tú podobnosť sledovala celú knihu, a našla som jej bohužiaľ až príliš. To mi na knihe vadilo najviac. Či sa nejaké postavy podobali na charaktery z Twilightu ? Christianova sestra - Edwardova sestra (Alice), Christianov brat - Edwardov brat (Emmett), Christianova matka a otec - Edwardova matka a otec. Samotný Christian našťastie nebol žiadny Edward. Oh, aspoňže jeho autorka opísala inak. Zato Anastasia bola celá hádam horšia než Bella a Anastasiina matka a otec tiež akoby vypadli z oka Bellinej mame a otcovi. A vo veľa ďalších maličkostí, čo si aspoň to podľa mňa mohla autorka vytvoriť podľa seba, sa to podobalo na Twilight. Napr. Anastasia mala deku z tričiek, ktorú jej spravila mama, takisto ako aj Bella. Keď sa už kniha išla vydať, autorka mohla aspoň tie maličkosti zmeniť. Proste ako keby ten celý úspech nielenže ťažila z Twilightu (čo ťaží), ale aj z tých maličkostí, čo vymyslela samotná Meyerová. Teraz som tu vypísala len tú podobnosť. Inak sa kniha na Twilight nepodobá, nemá ako.


No aby som len nekritizovala, idem niečo aj chváliť. Čo sa mi na knihe páčilo ? Rozhodne to bol štýl písania. Autorkin štýl je naozaj dobre čitateľný a aj keď som v dobe, keď som to čítala nemala veľa času, kniha sa čítala naozaj rýchlo, aj napriek tomu, že je to taká bichľa.

A čo hlavná téma knihy a zároveň najväčšie lákadlo, sex? Nebol vždy jednotvárny, praktiky ako aj prostredie sa menili. Takisto nebol na každej desiatej stránke, takže sa čitateľovi také scény nezunovali, no keď už boli dve také scény za sebou, autorka potom urobila väčšiu pauzu medzi ďalšími. Ani prvých 100 strán nečakajte, že Christian a Ana po sebe hneď skočia. Ich vzťah, posteľný aj citový sa vyvíja postupne.

Kniha má 600 strán a malé písmenká... no je to dosť. Niekedy mi to už prišlo zdĺhavé a hovorila som si, že by autorke kľudne stačilo 300 strán, aby napísala takúto knihu. No ak sa na to pozriem z iného hľadiska, nestačilo by jej to. Anastasia je neskúsená a jednoducho ich vzťah by potom inak plynol a nakoniec by to možno vyznelo úplne neprirodzene, takže lepšie, že je to tak ako je. Aj keď takých 100 strán mohla ubrať, vážne.


Musím sa priznať, že na knihe som sa dosť zasmiala, aj keď som sa (asi) nemala. Síce e-maily mali byť zábavné, a to bola podľa mňa aj najlepšia časť knihy. Jednoducho ste tam nečítali myšlienkové pochody Any ani žiadne opisy, a boli vtipné a svieže.

Koniec mi prišiel dobrý. Ana sa už konečne spamätala a autorka to aspoň nejako zmenila a urobila z toho väčšiu drámu. Som zvedavá, čo sa bude diať v druhom diele.

Ak to zhrniem, kniha bola dobrá. Nič svetaborné, ale dobré. Keby tam nebolo tých hlúpych postáv a tej podobnosti s Twilightom, dala by som tomu aj 4 hviezdičky, vážne. Bolo to aj vtipné, sex nebol jednotvárny a štýl písania príjemný. Autorka písať rozhodne vie.

Knihe udeľujem 3 hviezdičky.

Za recenzný výtlačok ďakujem spoločnosti Albatros Media. Knihu si môžete objednať TU.

8 komentárov:

 1. ja som na knihu bola tiež dosť zvedavá, pretože som poznala strašne veľa ľudí, ktorí boli pobúrení alebo im vadila, jednoducho z nej neboli nadšení, ale ja si myslím, že som tiež niekde v strede, pretože kniha sa mi páčila, ale na druhej strane som mala niekedy Anastasiu chuť prefackať :D
  Inak, pekná recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pekná recenzia, knihu mám doma, no ešte som sa k takej hrubej nedostala 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Knihu som uz precitala a v mnohych veciach musim s tebou suhlait, hlavne s tou podobnostou k twilightu. A ana bola fakt desna postava. Ale som zvedava na dlasi diel, kde sa zase maju dat do kopy, kedze sa od neho nevie drzat dalej...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja som zvedavá na druhý diel, ja len dúfam, že sa nedajú dokopy hneď v prvej kapitole, lebo ma klepne. :D

   Odstrániť
 4. Z niektorými názormi rozhodne súhlasím. Kniha by bola oveľa lepšia o polovicu kratšia, ale autorka mala jediné šťastie, že má fakt veľmi dobrý štýl písania a čítalo sa to rýchlo. Ak ide o Anastasiu, blbšiu hrdinku už hádam ani nepoznám.
  Jediné, v čom sa rozhodne líšime je to, že ja nie som ani "medzi" ak ide o to, či knihu mám, alebo nemám rada.
  Ja ju fakt veľmi nemusím. Štvalo ma, že som stále hľadala podobnosť s Twilightom a opakujúce sa výrazy mi liezli na nervy. Ani Christiana som si neobľúbila.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No tak tie výrazy liezli na nervy aj mne, hlavne čo sa týka vnútornej bohyni. Ak jej tam toľko veľa bude aj v druhej knihe, tak ma asi porazí :D

   Odstrániť
  2. Tú ja radšej už čítať nebudem :D

   Odstrániť
 5. Ahoj, vyhrala si na mojom blogu, posielala som ti mail, ale nvm či prišiel, tak ti nechávam aj odkazík :) dúfam že sa čoskoro ozveš :) inak budem musieť žrebovať ďalšieho

  OdpovedaťOdstrániť