sobota, novembra 24, 2012

Mesto kostí


Kniha: Mesto kostí
Autor: Cassandra Clare
Séria: Nástroje smrteľníkov, 1/6
Vydavateľstvo: Slovart, 2012
Počet strán: 440

Anotácia: Pätnásťročná Clary Frayová sa v nočnom klube stane svedkom vraždy – vraždy, ktorú spáchali traja tínedžeri so zvláštnymi tetovaniami na tele a s prapodivnými zbraňami. Stačí len okamih a všetky telá jej zrazu zmiznú pred očami. Potom je naozaj ťažké zavolať policajtov, aby vyšetrili vraždu neviditeľnej obete neviditeľnými tínedžermi. Tak sa Clary prvýkrát stretla s Jaceom, Tieňolovcom, ktorý zbavuje náš svet démonov. Clary je vtiahnutá do Jaceovho sveta, jej mama zmizne a ju napadne démon. Ale prečo majú démoni záujem o Clary a jej mamu? A prečo Clary ako jediná vidí Tieňolovcov a svet démonov?

• • •

Clary žije sama so svojou matkou. Otec jej zomrel pri havárii keď bola malá. Keď sa ide jeden večer zabaviť do klubu Pandemónium so svojim najlepším kamarátom Simonom, jej život sa od základov zmení. Clary v klube videla vraždu. Ale prečo jej kamarát Simon nikoho nevidel, ani obeť, ani vrahov ? A prečo sa obeť po úmrtí okamžite "vyparila" ? Keď si vrahovia tej čudnej obete všimnú, že Clary ich videla, sú veľmi prekvapení. Nikto z civilného sveta ich vidieť nemá. Sú to totiž Tieňolovci, ktorí zabíjajú démonov, a vidieť ich môže len ten, kto má Zrak. Namyslený, sarkastický a pre Clary tak trochu príťažlivý Jace, jeden z vrahov, ktorých Clary videla, sa jej opäť zjaví. Tentokrát nie náhodne. Clary sa čuduje, že ho vidí len ona, a ona s ním už nechce mať nič spoločné. Avšak musí. Keď príde domov, jej matka je nezvestná a v byte na Clary číha démon, na ktorých nikdy predtým neverila. Postupne zisťuje, že má so svetom Tieňolovcov spoločné viac, než si na začiatku myslela...

Séria Nástroje smrteľníkov je v tejto dobe považovaná za jednu z najlepších sérii Young Adult Paranormal. Toto nie je len môj výmysel, keďže veľa nielen slovenským a českým, ale aj zahraničným čitateľom sa táto séria páči, a dokonca si ju aj zamilovali. Ako ja. Pripravuje sa aj filmové spracovanie a kniha má na goodreads vyše 213 000 ratingov, k priemeru 4.14 a ostatné diely ešte vyššie. Niet sa čomu čudovať, keďže séria má príbeh naozaj skvelo prepracovaný a Cassandra Clare má skvelý štýl písania.


Od začiatku sa v knihe niečo deje. Takisto ako Clary, aj čitateľa už od začiatku sprevádza napätie a nezodpovedané otázky. Postupne spoznávame svet Tieňolovcov, jeho pravidlá, ale aj nepriateľov. Okrem Tieňolovcov v knihe nájdeme aj iné nadprirodzené stvorenia, nielen démonov, ale aj Dolnosveťanov, ako ich autorka nazvala, a to sú upíri, vlkolaci, bosoráci či dokonca aj víly. Každý ma svoj vlastný jedinečný svet, a v knihe nám ich Cassandra fantasticky popísala, a sú jedinečné. Rozhodne všetko do seba zapadá, aj ich je tam tých stvorení neúrekom. Práve to robí svet Tieňolovcov, ktorý Cassandra vymyslela tak dokonale, výnimočným.

Postavy si rozhodne zamilujete. Každá je jedinečná a má svoj vlastný charakter. Hlavnú hrdinku Clary si možno až tak nezamilujete, no zato ju ani nebudete neznášať, ako niektoré hlupane, ktoré nevedia, čo robia. Správanie Clary sa dá pochopiť a ja som si ju obľúbila, aj keď zatiaľ ešte nikomu nenakopala zadok. Zato Jace. Toho si obľúbia najmä milovníci sarkazmu, keďže ten si na ústa bacha nedáva, ale zato jeho hlášky stoja za to. Pre mňa osobne je to jeden z najväčších knížných book crushov. Za povšimnutie tiež rozhodne stoja aj Isabelle, Alec či extravagantný Magnus, ktorý tu ešte nemal dostatok priestoru, avšak v ďalších knihách ho dostane viac.

V Meste kostí nie sú žiadne hluché miesta. Pokiaľ tam nie je akcia, nevysvetľuje sa niečo zo sveta Tieňolovcov alebo nieje nejaký zvrat, tak prídu vtipné scény na "odľahčenie" ako napríklad scéna v kuchyni. V podstate nie sú nijak extra dôležité, ale sú vtipné a už vôbec nie sú zbytočné, a knihe dodávajú šťavu.

Slovenské vydanie síce nemá dokonalú originálnu obálku, avšak táto naša tiež nie je na zahodenie. 3D spracovanie knihy je úžasné a preklad dokonalý. Jediné, čo by som vytkla slovenskému vydaniu je v texte viac preklepov než by malo byť, čo je celkom škoda. Tak či tak sa to oplatí kúpiť. Aj keď má kniha 440 strán, riadkovanie nie je rozťahané, takže cena knihy je primeraná.

Celkovo sa mi knižka neskutočne páčila aj po druhom čítaní, dokonca ešte viac než predtým, a patrí medzi moje najobľúbenejšie knihy (série). Ak ste knihu ešte nečítali, rozhodne sa máte na čo tešiť. Koniec knihy vám zanechá padnutú sánku, lebo zvrat na konci je poriadny kus šoku, a budete túžiť po pokračovaní. Avšak by som vám radila, aby ste mali skvelý čitateľský zážitok, nemali by ste mať príliš veľké očakávania, keďže veľakrát som aj ja ostala sklamaná a keby som až také očakávania nemala, mnoho kníh by sa mi páčilo viac. Knihu hodnotím plným počtom, 5 hviezdičkami. 

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Slovart. Knihu si môžete objednať TU.

PS. Ako som spomínala, na knihu sa pripravuje filmové spracovanie. Kto ešte nevidel trailer a plagáty, môžete si ich pozrieť TU.

2 komentáre:

  1. Pekná recenzia 8)
    Túto knihu už mám doma a plánujem ju čítať od pondelka 8) všetky tie kladné reči o nej...musím sa presvedčiť či je to pravda 8D

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Skvelá recenzia. Knihu som už čítala a pre každého milovníka YA paranormal to je povinná jazda. :-) 5* ! Teším sa na film.

    OdpovedaťOdstrániť